برج خنک کننده در صنعت

Back to مقالات

برج خنک کننده در صنعت

برج خنک کننده در صنعت

برج خنک کننده در صنعت دستگاهی است که برای خنک سازی آبی که در فرایندهای سردسازی سیستمهای تهویه مطبوع، نیروگاهها، پالایشگاهها و دیگر واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به کار می‌رود. برج خنک کننده در صنعت در اندازه های مختلف  برای دفع حرارت از یک تا چند تن تبرید ساخته می شوند.

شرکت دلتاتی با داشتن دانش بومی ایرانی پیشرو در صنعت طراحی و ساخت برج خنک کننده جریان متقاطع و جریان مخالف و هیبریدی و مدار بسته و مدار باز افتخار دارد که گام مهمی را در این مرز و بوم برداشته است.

کاربرد برج خنک کننده در صنعت فولاد

صنایع فولاد از بزرگترین و گسترده ترین کارخانجات در ایران و جهان می باشد. استفاده برج خنک کننده در صنعت در سالهای اخیر و با توسعه مجتمع های ذوب آهن و تولید کننذه فولاد، ظرفیت کار تولید فولاد افزایش چشمگیری داشته است. صنایع فولاد یکی از ابزارهای تولیدی بوده و معمولاً در تمامی صنایع تولیدی و در پروژه های عمرانی برج خنک کننده در صنعت کاربردی وسیع دارد.

کاربرد برج خنک کننده در صنعت نفت

وابستگی اقتصاد کشور به فروش نفت در صنایع نفت ایران کمتر شده است، در این بین خوشبختانه میزان این وابستگی در سال‎های اخیر کاهش یافته است. سیاست های کشور ایران و مقامات مسول بیشتر بر کاهش معاملات نفتی و فروش فراورده های نفتی بوده که این در پویایی اقتصاد کشور تاثیر داشته است.
هم اکنون کشور ما با داشتن ۸۳۶.۴۷ میلیاردبشکه ذخایر هیدرو-کربور مایع (نفت خام، مایعات و میعانات گازی) و حدود ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایر گازی و با قرار گرفتن در رتبه نخست دنیا از حیث برخورداری از مجموع ذخایر هیدرو-کربوری، دارای جایگاه برجسته ای از لحاظ تولید انرژی در دنیا قرار دارد.
یکی از تجهیزات مهم در پالایشگاه و پتروشیمی، برج خنک کننده در صنعت نفت یا کولینگ تاور است. اهمیت کاربرد برج خنک کننده در صنعت نفت بدلیل ارزش افزوده چشمگیر این صنایع می باشد که موجب می گردد ضرورت کارکرد مداوم و صحیح برج خنک کننده، افزایش پیدا کند.
در پتروشیمی و پالایشگاه های نفت معمولاً بدلیل قوانین خاص صنعت نفت و گاز از برج خنک کننده بتنی استفاده می شود. این نوع از برج خنک کننده همانگونه که در مطالب پیشین اشاره کردیم به صورت کلا دارای ارتفاع قابل توجه و همچنین ظرفیت بالایی می باشند.

کاربرد برج خنک کننده در صنعت دارو و مواد غذایی

امروزه کاربرد برج خنک کننده در صنعت غذا و دارو بر هیچ کس پوشیده نیست. بسیاری از کارخانجات صنایع غذایی و دارویی و تولیدات انواع نوشابه های معمولی و گازدار و حتی کارخانه های تولید الکل طبی و صنعتی نیاز کامل به انواع برج خنک کننده دارند.
تولید انواع کنسرو، سس و چاشنی، رب گوجه، انواع ماشعیر و نوشابه های گازدار و دلستر و شیر و لبنیات و … منوط به استفاده از برج خنک کننده صنعتی می باشد. نقش این دستگاهها در این قبیل کارخانجات بسیار مشهود است.

کاربرد برج خنک کننده در هتل ها و برجهای شهری

با توجه به افزایش هزینه سرمایش در هتل ها و مجتمع ها و برجهای ساختمانی اداری تجاری و مسکونی لزوم استفاده از برج خنک کننده مشاهده می شود. چه بسا اگر این دستگاهها نبودند نمی توان که با چند چیلر و کولر آبی و گازی خنک کننده جوابگوی هزاران هزار متراژ برجها و هتلها و ساختمانهای اداری تجاری و مسکونی بود.

کاربرد برج خنک کننده در بیمارستانها

دیگر نمی توان از این موضوع گذشت که یک بیمارستان با کلی هزینه ساخت و تجهیزات از برج خنک کننده در صنعت آن استفاده نشده باشد. زیرا تنها وسیله ای که جوابگوی خنک سازی این حجم از فضای پزشکی و اداری باشد فقط برج خنک کننده است.
در ادامه مقالات می توان کاربردهای بیشتری در دنیای امروز برای برج های خنک کننده مشاهده کرد. دلتاتی با داشتن تیم فروش قوی در سراسر ایران و خاورمیانه اقدام به فروش انواع برج خنک کننده کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

Share this post

Back to مقالات